Ierobežošanas iespējas

Ābeļu un bumbieru kraupja ierosinātāju ierobežošanas iespējas

Integrētā augu aizsardzība (IAA) ir:
– bioloģisku,
– agrotehnisku,
– ķīmisku

pasākumu kombinēšana un šo kombināciju racionāla izmantošana, lai maksimāli samazinātu augu aizsardzības līdzekļu lietošanu un kaitīgo organismu populāciju uzturētu tādā līmenī, kas nerada ekonomiski būtiskus ražas bojājumus vai zudumus.

Pasaulē ābeļu selekcijas programmas ietvaros izveidotas vairāk nekā 50 kraupja rezistentās šķirnes. Latvijā ābeļu selekcija sākās 20. gs. piecdesmitajos gados. Savukārt kraupja izturīgas ābeļu šķirnes ‘Dace’, ‘Edite’, ‘Gita’ un ‘Roberts’ tika izveidotas tikai 2009. gadā. Kā jaunas un perspektīvas Latvijā selekcionētas bumbieru šķirnes – hibrīdi ‘Lauriņa’ un ‘Rūta’. Šie hibrīdi, ar labu izturību pret bumbieru kraupi, izveidoti DI, Dobelē krustojot šķirnes ‘Clapp’s Favourite’ un ‘Beurre Blumenbach’.

Ābeļu un bumbieru kraupja ierosinātāju agrotehniskas ierobežošanas iespējas

Ābeļu un bumbieru izretināts un izgaismots vainags ātrāk nožūst pēc lietus, neveidojot kraupja ierosinātājam labvēlīgus apstākļus attīstībai uz lapām, augļiem un jaunajiem dzīnumiem. Venturia inaequalis un V. pyrina jauno dzinumu inficēšanas spējas un pārziemošana to audos, apgrūtina slimību ierosinātāju ierobežošanu.

Bojātu zaru izgriešana pavasarī vai rudenī un nobirušo lapu aizvākšana no ābeļu un bumbieru stādījumiem samazina primārās infekcijas daudzumu. Inficētas, pārziemojušās lapas ir galvenais infekcijas avots nākamajā pavasarī, tādēļ tās būtu nepieciešams aizvākt no stādījuma. Kā viens no veiksmīgākajiem līdzekļiem ne tikai ābeļu, bet arī bumbieru kraupja primārās infekcijas samazināšanai tiek uzskatīta karbamīda (urīnvielas) lietošana nobirušo lapu apstrādāšanai gan vēlu rudenī veģetācijas sezonas beigās, gan arī agri pavasarī pirms sporu izlidošanas. Urīnviela paātrina nobirušo lapu noārdīšanu.

Ābeļu un bumbieru kraupja ierosinātāju ķīmiskas ierobežošanas iespējas

Veiksmīga kraupja ierobežošana komerciālajos ābeļu un bumbieru dārzos ir atkarīga no vairākām fungicīdu pielietošanas reizēm. Programmas ar fungicīdu lietošanu pavasarī un vasarā ir nepieciešamas gandrīz visos ābeļu un bumbieru audzēšanas reģionos, gan ar tradicionālu, gan ar integrētu audzēšanas sistēmu. Aktuāla informācija par atļautajiem AAL kraupja ierobežošanai ir pieejama Latvijas Republikā reģistrēto augu aizsardzības līdzekļu sarakstā VAAD mājās lapā : https://www.vaad.gov.lv/lv/registri Kraupja ierosinātāju izplatība un attīstība atkarīga no meteoroģiskajiem apstākļiem, tādiem kā gaisa temperatūra un relatīvais mitrums, kā arī nokrišņu daudzums. Ābeļu kraupja prognozēšanai un infekcijas perioda noteikšanai izstrādātas dažādas datorizētas agrīnās brīdināšanas sistēmas. Latvijā sākot no 2007. gada ābeļu kraupja ierobežošanai tika ieviesta RIMpro prognožu modelis, kas balstās uz ilggadīgiem kaitīgo organismu bioloģijas izpētes datiem un virzītas uz labāku profilaktisku un ierobežošanas pasākumu pielietošanu. Informācija pieejama: http://noverojumi.vaad.gov.lv/jaunumi/raksti/263-rimpro-prognozes-abelu-kraupja-infekcijas-riskam